Bozcaada’da ne yenir ne içilir?

bozcaada hakkında bilgiler-bozcaada-çanakkale

Bozcaada’da ne yenir ne içilir?

Bozcaada’da şarap için, meze ve balık yiyin, reçel ve kurabiyelerin tadına bakın, muhteşem kahveler için, meydanda Çiçek’den Dondurma yiyin.

Misafirlerimiz Bozcaada’ya gelince mutlaka şarap ve rakı içmek isterler.

Bozcaada üzümü ve şarabıyla meşhur bir Ege Adasıdır. Tarih boyunca İstanbul ve diğer şehirlerimize, Avrupaya şarap ticareti yapmış, her zaman üzüm üretimi olan bir adadır. Temel geçim kaynağı turizm ve üzüm yetiştiriciliğidir. Rakı turizimden sonra ada geleneği olmuştur. Eskiden rakı değil sadece şarap içilirmiş ada’da.

Ada reçelleri ve kekiği çok meşhurdur. Ada meydanında tezgahlardan reçel ve kekik almayı unutmayın.

Ayrıca Bozcaada son yıllarda açılan kafeleri ile öne çıkmaktadır. Madamın Kahvesi, Limada Coffee, Vasil Coffee&Bakery.

Bozcaada’da taze ada mezelerinden yenir ve balık tadımı yapabilirsiniz. Bozcaadalı balıkçılar mevsimine göre en taze balıkları Restoranlara satarlar. Bozcaada tap taze mezeleri ile meşhurdur. Kabak Çiçeği dolması, sıcak ot, ege karması gibi mezeler en meşhur mezelerdir.

Bozcaada’da ne yenir ne içilir? Ada gelincik şerbeti de içmelisiniz. Bozcaada kurabiyeleri son yılların en popüler öğesidir. Kurabiye tavsiyemiz Çiçek Pastanesi Tahir Usta’dır. Ada’da kurabiye tarifleri Rum Komşularımızdan alıp üretime sunan Şermin-Tahir GÜNDAY çifti ada için önemli insanlardır.

Scroll to Top
×